21 lipca 2023 Udostępnij

8 powodów, dla których ciągła nauka jest dobra dla zdrowia

Możesz nie myśleć o ciągłym uczeniu się, jeśli nie szukasz aktywnie awansu w pracy lub nie zmieniasz swojej kariery. Może to jednak poprawić twoje zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Zrozumienie nowych koncepcji, które można zastosować w swoim życiu, może zachęcić cię do wytyczenia nowej ścieżki lub przekonać cię do lepszego dbania o siebie w inny sposób.

Oto osiem powodów, dla których ciągłe uczenie się jest dobre dla zdrowia.

1. Poprawia zdrowie fizyczne

Nauka o czymś, co może poprawić twoje zdrowie, zachęca cię do wdrożenia tej zmiany. Możesz poznać zalety i wady niektórych produktów spożywczych i zdecydować się trzymać z dala od przetworzonych produktów, zamiast tego zamieniając je na bardziej zdrowe owoce i warzywa, które odżywią twoje ciało. Możesz dowiedzieć się, że dorośli potrzebują około 150 minut ćwiczeń tygodniowo i zacząć budować swój harmonogram wokół tego faktu.

Ciągłe poznawanie siebie, a nawet swoich nawyków fizycznych, oznacza, że wprowadzisz zmiany na lepsze, poprawiając swoje zdrowie i ogólne życie. Poczujesz się lepiej, będziesz mieć więcej energii i polubisz uczyć się nowych rzeczy.

2. Zwiększa poczucie własnej wartości

Zrozumienie rzeczy sprawia, że czujesz się pewny siebie w komunikacji. Pomyśl o tym, jak się czujesz, gdy mówisz o czymś, co cię pasjonuje, w porównaniu z próbą prowadzenia rozmowy na temat, którego tak naprawdę nie znasz. Gdy jesteś bardziej pewny siebie, możesz wnieść swój wkład w dyskusję bez obaw.

Im więcej wiesz, tym lepiej będziesz przygotowany do rozmowy. Rozmowy z innymi zawsze mają charakter zwrotny, więc nigdy nie powinieneś czuć, że musisz zdominować rozmowę. Jednak wiedza o swojej dziedzinie i rzeczach, którymi się interesujesz, może sprawić, że będziesz lepszym rozmówcą i poprawisz swoje umiejętności społeczne, wzmacniając w ten sposób relacje z innymi.

3. Przekraczanie własnych granic

Wiele osób stara się uczyć tylko tego, czego potrzebują po ukończeniu szkoły. Nie szukają innych źródeł informacji, aby poszerzyć swoją bazę wiedzy. Jednak dodatkowa nauka może stanowić wyzwanie dla twoich ograniczeń. Kiedy myślisz, że wiesz o czymś wszystko, przypomnij sobie, że jest ktoś, kto wie więcej. Następnie możesz przesunąć swoje granice i spróbować dowiedzieć się wszystkiego, co możesz.

Stawianie sobie wyzwań może mieć wpływ na inne obszary życia. Powinieneś być zachęcany do większej aktywności fizycznej i przekraczania swoich fizycznych, jak i psychicznych granic. Zawsze powinieneś czuć się komfortowo podczas ćwiczeń ciała i mózgu, więc zawsze sprawdzaj siebie, aby upewnić się, że robisz to bezpiecznie.

4. Poprawia umiejętności krytycznego myślenia

W zależności od rodzaju ciągłej nauki, którą chcesz kontynuować, możesz nauczyć się umiejętności krytycznego myślenia, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów we wszystkich dziedzinach życia. Niektóre instytucje oferują kursy, które uczą o wyzwaniach w konkretnych branżach, co może zachęcić do poszukiwania rozwiązań. Krytyczne myślenie o sytuacjach, w które nie jesteś zaangażowany, może ułatwić rozwiązywanie problemów, gdy następnym razem znajdziesz się w trudnej sytuacji.

5. Wpływa na pracę

Kiedy dowiadujesz się więcej o swojej dziedzinie, twoja wiedza z pewnością wpłynie w jakiś sposób na twoją pracę. Możesz zacząć wdrażać rzeczy, których nauczyłeś się poza pracą, w sposób, w jaki podchodzisz do zadań i zajmujesz się projektami. Ciągłe uczenie się może również zachęcić cię do odejścia od ślepej uliczki w kierunku kariery, która jest dla ciebie bardziej odpowiednia.

Ciągłe uczenie się oznacza, że w trakcie tego procesu dowiadujesz się więcej o sobie. Dowiesz się więcej o swoich fizycznych i psychicznych ograniczeniach, a także o tym, kiedy musisz robić przerwy. Będziesz w stanie lepiej radzić sobie w pracy, wiedząc, co musisz zrobić, aby uniknąć wypalenia, które może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne.

6. Pozwala ci bronić samego siebie

Uczenie się więcej uczy więcej o sobie. Czytanie określonych książek, które są zgodne z twoimi celami, może pomóc zmotywować cię i zachęcić do osiągnięcia swoich marzeń, ale musisz upewnić się, że są one zgodne z twoimi wartościami. Możesz stać się lepszym sobą, dowiadując się więcej o sobie, czego chcesz i jak powinieneś do tego dążyć. W końcu możesz stworzyć silniejsze granice, aby chronić swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne, a także swoje cele.

7. Poprawia pamięć

Zobowiązanie się do nauki czegoś nowego może poprawić zdrowie mózgu. Kiedy angażujesz się w ciągłe uczenie się, twój mózg poprawia pamięć i koncentrację, pozwalając ci uczyć się jeszcze więcej. Badając rzeczy, którymi się pasjonujesz, możesz poprawić zdrowie swojego mózgu i utrzymać go silnym przez lata.

8. Daje ci coś do zrobienia

Ile czasu spędzasz na swoim telefonie? Kiedy przewijasz na telefonie, nie zawsze uczestniczysz w produktywnym nawyku, który sprawi, że poczujesz się lepiej. Przekierowanie tej energii na ciągłe uczenie się może pomóc ci zmienić swoje życie, zarówno osobiste, zawodowe, jak i akademickie. Nawet jeśli nie masz żadnego hobby, możesz uczynić z ciągłej nauki swoje hobby - i w rezultacie nauczyć się być lepszym, utrzymując aktywny umysł.

Spróbuj kontynuować naukę za darmo

Nie musisz koniecznie wracać do szkoły, aby kontynuować naukę o rzeczach, które kochasz. Możesz wziąć udział w bezpłatnych kursach online lub przeprowadzić niezależne badania, aby poszerzyć swoją wiedzę na dany temat. Warto także sięgnąć po książki w lokalnej bibliotece, aby dowiedzieć się więcej poprzez czytanie, jednocześnie oszczędzając pieniądze. Kontynuując naukę, wciąż się rozwijasz. Nauka stanowi wyzwanie dla mózgu i ciała na wiele sposobów, nawet tych, które początkowo mogą nie być widoczne. Stawiaj sobie wyzwania, a powinieneś zobaczyć różnicę.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl